- اخبار

چرا باید مبلمان ارگونومیک بخریم؟

ارگونومی(Ergonomy) دانش بکارگیری ابعاد بدن انسان در تولید وسایل می باشد. با توجه به اینکه بسیاری از تولید کنندگان مبلمان از روی مدلهای خارجی که اندازههای آن متناسب با بدن ما ایرانیان نمی باشد کپی برداری می نمایند خرید و استفاده از این مبلها صدمات جبران ناپذیری را به بدن ما خواهد زد.آمار بالای بیماریهای ستون فقرات و مفاصل موءید این ادعاست. مبلمان باید به گونه ای طراحی شود که احساس راحتی و آرامش را از همان لحظه نشستن تا هر زمان که لازم باشد به بدن و روح القا کند یعنی بر اساس اصول ارگونومی طراحی شده تا علاوه بر راحتی ماهیچه ها، جریان خون در بدن گردش بهتری داشته و به واسطه وجود پشتی مناسب، که متناسب با شکل ستون فقرات باید باشد ماهیچه های پشت به درستی استراحت کنند. بنابراین در مبل راحتی بایستی پشتی با سطح نشیمنگاه زاویه ای در حدود 105 تا 110 درجه بسازد. بر این اساس زاويه شیب سطح نشيمنگاه 5 درجه و همچنين زاويه پشتي با خط افق 105 درجه باشد. عمده ترین اشکال مبل های امروزی، گود بودن بسیار زیاد سطح نشیمنگاه و کوتاه بودن بیش از حد پشتی برخی از آنهاست.

ارگونومی چیست؟

صندلی :

صندلی : دردهای ستون مهره ها، گردن، شانه ها، بازوها و حتی خواب رفتگی عضلات و… در صورت استفاده از صندلی نامناسب به وجود می آیند. بهترین زاویه  بین کفی و پشتی صندلی برای انجام کارهای روزمره 105-115درجه است، یعنی زمانی که روی صندلی یا مبل می نشینید با زاویه کمی به طرف عقب متمایل باشید.  قوس پشتی باید حدوداً 10 تا 15 سانتی متر از کفی صندلی فاصله داشته و انحنای ستون مهره ها را به طور کامل پوشش دهد. اگر پشتی صندلی فاقد این خصوصیت باشد باعث ایجاد دردهای عضلانی و یا فشار بیش از حد بر روی مهره های کمری می شود. جلوی کفی نیز باید اندکی به طرف بالا متمایل باشد تا در هنگام نشستن بر روی آن، صندلی کاملاً  شما را در بر بگیرد و شما احساس نکنید که به طرف جلو سُر می خورید. ارتفاع مناسب برای یک صندلی آن حدی است که به هنگام نشستن بر روی آن کف پاها به طور کامل بر روی زمین قرار بگیرد ارتفاع دسته صندلی یا مبل نباید به قدری بلند یا کوتاه باشد که برای تکیه دادن آرنج ویا ساعد خود به آن مجبور باشید دست خود را بیش از اندازه بالا یا پایین ببرید چون دراین صورت نواحی کتف، شانه ها و گردن شما دچار درد می شوند. جنس رویه صندلی باید به صورتی باشد که جاذب رطوبت بوده و باعث تعریق زیاد بدن در محل هایی که با صندلی در تماس است، نشود و در واقع صندلی بتواند تنفس کند. .

اصول ارگونومی در صندلی

        ابعادی که طی بررسیهای علمی بر روی اندام برخی از مردم ایران بدست آمده است

 ابعادی که طی بررسیهای علمی بر روی اندام برخی از مردم ایران بدست آمده است، جهت انتخاب درست مبلمان و … خدمتتان ارائه میگردد(همه اندازهها بر حسب سانتی متر میباشند). برای مبل راحتی نشیمنگاه :ارتفاع 37 پهنا 57 عمق 48 پشتی: پهنا 57  ارتفاع 67 ارتفاع تکیه گاه ساعد 26 ارتفاع متوسط برای: میزنهارخوری 75-72 میز مطالعه 78-75 میز جلومبلی(عسلی) 45 تختخواب معمولا 35 زیرتلویزیونی از زمین تا مکان نشیمن تلویزیون معمولا 75 صندلی از زمین تا نشیمن  45-42 و  تا انتهای پشتی   100-80  طول و عرض کف صندلی 40 .
سایت آی تی مبل سعی نموده با ارایه اطلاعات مفید از منایع معتبر علمی، راهنماییهای مفیدی به خریداران عزیز بنماید و در ارایه میلمانهای خود نیز این نکات مهم را در نظر بگیرد.

مبل تختخواب شو کمجافنگشوییمنابع:

غفرانی، محمد، نوری، حبیب، طراحی و ساخت مبلمان راحتی منزل با رعایت اصول ارگونومی، مجله ارگونومی دوره 4 شماره 1، بهار 95.( وابسته به انجمن ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایران).

درباره مدیر سایت

مطالب بیشتر.. مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *