- مقالات پارچه مبل

نکات مهم در مراقبت از پارچه مبل

رطوبت

مبل های راحتی ساخته شده از چوب های طبیعی به رطوبت حساس می باشند. در صورت ورود رطوبت به چوب مبلمان، سایر قسمت های مبل نیز ممکن است آسیب ببینند. در این صورت شرایط برای رشد کپک فراهم خواهد شد. بنابراین پیشنهاد می شود رطوبت اتاق 45 تا 60 درصد و دمای اتاق 10 تا 25 درجه سانتی گراد باشد.

نور خورشید

هیچ کدام از پارچه های مبلمان و رومبلی از اثرات نور خورشید، لامپ های هالوژن و نورهایی که روزانه در محیط هستند در امان نیست. این بدان معنی است که همه پارچه ها به مرور زمان تغییر رنگ داده و روشن تر می شوند. این یک عکس العمل طبیعی در پارچه است و عیب محسوب نمی-شود، مخصوصا زمانی که نور مستقیما بتابد. بنابراین توصیه می شود به منظور جلوگیری از کمرنگ شدن پارچه های مبل از پرده در جلوی پنجره ها استفاده شود

شکل پوشش مبلمان

فرسایش مبلمان و تغییرات آن نتایج فرسودگی و استفاده از آن می باشند مثلا آثاری که از نشستن در یک قسمت مشخصی از مبل ایجاد می شود. در استفاده طولانی مدت مبلمان تغییرات در قسمت چرمی و براقیت آن ایجاد می شود. تمام محصولات چرمی قابلیت خش برداشتن را دارند که یک ویژگی طبیعی محسوب می شود. در برخی از پارچه ها ممکن است بعد از مدتی چین خوردگی ایجاد شود که در نتیجه کشیده شدن پارچه اتفاق می-افتد که این هم جزو معایب خود پارچه به شمار نمی رود.

ابعاد و فاصله از دیوار

در ساخت مبل راحتی از مواد نرم استفاده می شود که اندازه گیری دقیق ابعاد آن امکان پذیر نیست. برخی از انحرافات کوچک در بافت پارچه مثلا به دلیل اثر خط اتصال در تولید پارچه های رومبلی اتفاق می افتد. برای انتخاب مکان قرارگیری مبل ابتدا مطمئن شوید که مبل راحتی بر روی یک سطح صاف قرار دارد. کوچکترین ناصافی سطح زمین می تواند نتایج بدی مانند ترک برداشتن چوب مبل، صدا دادن و تغییرات ساختاری را ایجاد کند. هیچ گاه مبل را کاملا نزدیک دیوار یا شوفاژ و سایر وسایل گرم کننده قرار ندهید. بهترین فاصله، فاصله 30 سانتی متری بوده که هوا بتواند به راحتی جریان پیدا کند و نیز مانع هم کشیدگی و خشک شدن بیش از حد قسمت های چوبی یا چرمی شود.

پدهای زیر مبل

کف های مبل معمولا دارای پد پلاستیکی می باشند. اگر می خواهید مبل را بر روی سطوح حساس قرار دهید از قبل، از چسبیدن درست پدها به کف پایه مبل اطمینان حاصل کنید. اگر پدهای محافظت کننده به درستی به قسمت کف مبل نچسبیده باشند می تواند تولید صدای ناهنجار نماید..

براق شدن پارچه

براقیت و نرمی در مکان های نشستن به علت فشار وزن و گرمای بدن حالت مخملی و نازیبایی ایجاد می کند. برخی از شرایط باعث تغییر جهت خواب پارچه خواهند شد که در اثر انعکاس نور، دید متفاوتی در یک محل ایجاد خواهد کرد که این نیز یک ویژگی رایج در پارچه بوده و عیب به حساب نمی آید.

تغییرات رنگ

ممکن است برخی از تغییرات رنگ بین پارچه نمونه مبل و نمونه نهایی ساخته شده از آن پارچه همواره وجود داشته باشد. به علت تکنولوژی رنگ کردن پارچه ضمانتی برای شباهت کاملا دقیق بین رنگ پارچه نمونه و رنگ کامل پارچه نهایی وجود نخواهد داشت. این مساله در مورد پارچه و چرم طبیعی وجود دارد.اگر پوشش مبل ترکیبی از چرم طبیعی و مصنوعی باشد خطوط سایه و تفاوت رنگ به طور قابل توجهی بعد از گذشت زمان ایجاد خواهد شد.

 آسیب حاصل از پوشاک و لوازم جانبی

شلوار جین و برخی از لباس های رنگ شده می تواند لک های قابل توجهی بر روی پارچه های مبل با رنگ های روشن ایجاد کنند که این هم عیب پارچه نیست. متاسفانه حذف این لکه ها از این پارچه ها بسیار سخت می باشد. همچنین باید مراقب بود چونکه لباس های رنگ شده یا وسایل تزیینی مانند دکمه و تزیینات فلزی تیز بکار رفته در برخی شلوارها می تواند به پارچه یا چرم آسیب بزند.

بو

چرم، برخی از پارچه های نقش دار و برخی چوب ها دارای بوی خاصی می باشند. برخی از مواد نیز ممکن است برای چند هفته بوی خاصی داشته باشند. بهترین راه برای جلوگیری از پخش بو تهویه اتاق و تمیز کردن مبلمان با یک پاک کننده محلول در آب است.

چرم طبیعی

ظاهر چرم طبیعی به خاطر شکل زندگی حیوانی که چرم از آن تهیه می شود مانند زبری و نرمی بافت و آثاری که از گزیدگی توسط حشرات، زخم و …. ایجاد می شود می تواند متفاوت باشد. اینکه چرم طبیعی باشد یا اینکه از مواد مصنوعی تهیه شود متفاوت است. چرم طبیعی بافت و ظاهر نرم تر و زیباتری دارد.

نرمی رویه مبل

در سه ماه اول استفاده، مبل های فومی با پد داخلی از جنس پلی اورتان نرم تر شده و شکل و حالت ثابتی به خود می گیرند که یک فرایند کاملا طبیعی می باشد. محل نشستن بر روی مبل به واسطه فشار ایجاد می شود و این باعث شکستن سلولهای بسیار کوچک( در ابعاد میکرون) پلی اورتان خواهد شد. بنابراین کاملا طبیعی است که قسمت کف و تکیه گاه مبل راحتی نرم تر از سایر قسمت های آن باشد. اگر نحوه استفاده از مبل راحتی را درست رعایت کنید این اتفاق سه ماه پس از خرید آن خواهد افتاد.

اجزا مکانیکی و فلزی مبل

قسمت های مکانیکی داخلی مبل هر شش ماه یک بار بهتر است سرویس یاروغن کاری شوند. مبل های با ساختار تخت شو برای استفاده مدام روزانه نمی باشند. قسمت های داخلی و فلزی به مرور زمان ایجاد صدا می کنند بنابراین روغن کاری آن ها توصیه می شود.

درباره مدیر سایت

مطالب بیشتر.. مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *